Može li se Crkva prevariti u stvarima vjere?

13. Ukupnost vjernika ne može se prevariti u stvarima vjere jer je Isus svojim učenicima obećao da će im poslati Duha Istine koji će ih čuvati u istini (Iv 14, 17). (80- 82, 85- 87, 92, 100)

Kao što su učenici Isusu svim srcem vjerovali, tako se i pojedini kršćanin može osloniti na -> CRKVU kada se pita o putu u život. Budući da je sam Isus svojim -> APOSTOLIMA dao nalog da poučavaju, Crkva ima -> UČITELJSTVO i ne smije šutjeti. Iako se pojedini članovi Crkve mogu varati i činiti teške pogrješke, ipak cijela Crkva ne može odlutati od Božje istine. Crkva pronosi tijekom vremena živu istinu koja je veća od nje same. Govori o depositum fidei (pologu vjere) kao dobru vjere koju treba čuvati. Kada je jedna takva istina otvoreno napadnuta ili nijekana, Crkva je pozvana ponovno iznijeti na svjetlo “što je uvijek, posvuda i od svih vjerovano” (sv. Vinko Lerinski, † 450.).