Kakve veze ima moja vjera s Crkvom?

24. Nitko ne može sam za sebe vjerovati, kao što nitko ne može sam za sebe živjeti. Vjeru smo primili od -> CRKVE i živimo je u zajedništvu ljudi s kojima dijelimo svoju vjeru. (166- 169, 181)

Vjera je nešto najosobnije, ali ipak nije privatna stvar. Tko hoće vjerovati, mora reći “ja” kao i “mi”, jer bi vjera, koja se ne bi mogla posredovati, bila nerazumna. Pojedini vjernik slobodno prihvaća “vjerujemo” -> CRKVE. Od nje je vjeru primio. Ona mu je vjeru prenijela tijekom stoljeća, sačuvala od zabluda i uvijek nanovo osvjetljavala. Stoga vjerovati znači i imati udjela u zajedničkom uvjerenju. Vjera drugih me nosi, kao što žar moje vjere druge zapaljuje i jača. Crkva naglašava “ja” i “mi” vjere tako da bogoslužju upotrebljava dvije ispovijesti vjere: Apostolsko vjerovanje, koje započinje s “Vjerujem” (-> CREDO), i veliko Nicejsko- carigradsko vjerovanje, koje u svojemu izvornom obliku započinje s “Vjerujemo” (Credimus).