Kako se Crkva odnosi prema kapitalizmu, odnosno prema tržišnome gospodarstvu?

442. Kapitalizam, koji nije čvrsto smješten u pravni poredak, u opasnosti je da se odvodi od OPĆEGA DOBRA te da pojedincima posluži samo kao sredstvo za zaradu. To Crkva odlučno odbacuje. Nasuprot tomu Crkva zagovara tržišno gospodarstvo koje je u službi ljudi, sprječava monopole i omogućuje opskrbu svih s dobrima potrebnim za život i rad. [2426]

KATOLIČKI DRUŠTVENI NAUK sva duševna uređenja procjenjuje po tome služe li OPĆEMU DOBRU, što znači: “omogućuju postizanje vlastitog, punog i nezapriječenog ostvarenja pojedinca, obitelji i društvenih zajednica” (Drugi vatikanski sabor, GS). To vrijedi i za gospodarstvo koje na prvomu mjestu treba biti u službi čovjeka.